News And Events

news photo

10 استان در اولویت طرح اقدام ملی مسکن

به‌گزارش خبرگزاری فارس، محمود محمودزاده سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز با یادآوری اینکه ثبت‌نام اولیه مسکن ملی در شهر کرمان برای تست سامانه در شهریور ماه انجام شد، اظهار کرد: تمام مشکلات و نواقص موجود در سامانه برای ثبت‌نام برطرف شده و نام‌نویسی از متقاضیان مسکن ملی در 10 استان کشور از آبان ماه جاری آغاز و به‌مرور استان‌های دیگر با فراهم شدن شرایط لازم در پروسه ثبت‌نام قرار می‌گیرند.
بنابراین گزارش، طبق گفته‌های یک منبع آگاه در وزارت راه و شهرسازی 3 استان قم، سیستان و بلوچستان و همدان گزینه‌هایی هستند که پس از اعلام رسمی سامانه ثبت‌نام از سوی وزارت راه و شهرسازی و با در نظر داشتن چهار شرط لازم از سوی متقاضیان نام‌نویسی آغاز خواهد شد.
این گزارش می‌افزاید: وزارت راه و شهرسازی هنوز آدرس سامانه را اعلام نکرده است و در حال کار کردن روی این سامانه است.
سهمیه تهران
محمود محمودزاده در خصوص این طرح و ثبت‌نام متقاضیان برای تهران گفته بود که هر استانی که شرایط لازم برای ثبت‌نام مسکن ملی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته باشد از سوی اداره کل و شهرسازی آن استان اعلام شود. این اقدام برای آنها اجرایی خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه این برنامه به اداره کل راه و شهرسازی استان تهران ابلاغ شده و میزان سهمیه مشخص شده است گفته بود که اداره کل راه و شهرسازی استان تهران مشخص کرده است که در شهرهای جدید و کدام شهرهای استان تهران چه تعداد قرار است طرح مسکن ملی احداث شود بنابراین به محض اینکه اداره کل راه و شهرسازی اعلام آمادگی کند ثبت‌نام در استان تهران نیز آغاز می‌شود.
تسریع در اختصاص زمین به طرح ملی مسکن
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به اینکه اختصاص زمین به پروژه‌های اقدام ملی مسکن باید با سرعت انجام شود گفت: تعیین تکلیف پروژه‌های دارای مشکل حقوقی مسکن مهر در اولویت است.
به‌گزارش روابط عمومی سازمان ملی زمین و مسکن، علی نبیان با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی، سبدی از سیاست‌ها و اقدامات را پیش‌بینی کرده که نتیجه همه آنها کمک به خانه‌دار شدن اقشار مختلف است، گفت: تا پایان امسال ۴۱ هزار واحد مسکونی در کشور تکمیل می‌شود.
واگذاری‌های مسکن مهر
وی در حاشیه نشست پیگیری اتمام پروژه‌های باقیمانده مسکن مهر افزود: یکی از دغدغه‌های اساسی ما در وزارت راه و شهرسازی و سازمان ملی زمین و مسکن به‌عنوان متولی طرح مسکن مهر، موضوع، فوریت اتمام پروژه‌های مسکن مهر فاقد مشکل حقوقی تا پایان سال ۹۸ است که در این رابطه از مجموع یک میلیون و ۱۹۰ هزار واحد مسکن مهر در کشور، از سال ۱۳۹۲ تاکنون یک میلیون و ۱۰۴ هزار واحد در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر به اتمام رسیده و یک میلیون و ۵۳ هزار واحد از این تعداد نیز به متقاضیان تحویل شده است.
وی تأکید کرد: دقت در آماردهی و تحلیل درست اطلاعات سامانه مسکن مهر و رصد و پایش منظم این سامانه در سطح کارشناسی و مدیریتی از دیگر تدابیری است که می‌تواند باعث سرعت بخشیدن و شفافیت بیشتر در اتمام این پروژه‌ها باشد.

نکتــه
بدون نیازسنجی ساخت و‌ساز صورت نمی‌گیرد
وزیر راه و شهرسازی گفت: برنامه اجرایی ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن برای هر شهری با شیوه‌ای دقیق انجام می‌شود و انتظار داریم تا اشکالاتی که در گذشته در خصوص مکان‌یابی ساخت و ساز مسکن با آن مواجه بودیم و برخی از واحدها و شهرها بدون متقاضی بودند را نداشته باشیم. به این معنا در این دوره، بدون برنامه‌ریزی دقیق و نیازسنجی واقعی ساخت و‌سازی انجام نمی‌گیرد.
اسلامی توضیح داد: شرایط و ضوابط ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در فرم ثبت‌نام آورده شده و افراد می‌توانند ضمن پاسخ به سؤالات طرح شده در ثبت‌نام، تعیین وضعیت شوند.

Publish date: Tuesday، 29 October 2019
برچسب: