• به وبسایت رسمی شرکت توسعه عمران استودان خوش آمدید...
  • ورود
  • عضویت

اخبار و رویداد ها

news photo

18 میلیون خانوار ایرانی کمک نقدی و کالایی می‌گیرند

جزئیات طرح حمایت اجتماعی و معیشتی دولت
سخنگوی دولت نیز با اعلام جزئیات بیشتر از این طرح اعلام کرد: ‌طرح حمایت اجتماعی و اقتصادی با ضریب 3.2 درصد خانوار، بخش اعظم دهک‌های جامعه را دربرمی‌گیرد.
به‌گزارش خبرگزاری صدا‌وسیما، علی ربیعی ظهر دیروز در نشست خبری در روستای زلزله زده «ورنکش» میانه با تشریح جزئیاتی از این طرح افزود: با اجرای این طرح حدود 17 میلیون خانوار ایرانی به‌صورت هدفمند از مزیت‌های آن برخوردار می‌شوند.
وی اضافه کرد: زیرساخت این طرح آماده و حساب‌های بانکی افراد موجود است و وزارت رفاه هم روش اجرای آن را که در قالب «خرید کالا» و «واریز وجه» اجرا خواهد شد، اعلام می‌کند.
وی با بیان اینکه وزارت رفاه و سازمان برنامه و بودجه مسئولیت تعیین خانوارها و برنامه‌ریزی در مورد اقدام را برعهده دارد، ادامه داد: این طرح آثار تورمی ندارد و تورم حداقلی دارد که اگر اجرایی نشود، ممکن است آثار تورمی نقدینگی بدتر شود.
وی با تأکید بر اینکه برنامه دولت در شرایط تحریم افزایش تاب‌آوری و مقاومت اجتماعی است، افزود: بهبود معیشت مردم، ایجاد ثبات و آرامش، جلوگیری از ریزش نیرو و حفظ سطح اشتغال کارخانه‌ها، توسعه مبتنی بر مزیت‌های محلی و استفاده از مزایای همسایگی در تبادلات تجاری منطقه‌ای از برنامه‌های دولت در شرایط تحریم است.
ربیعی تلاش برای شکستن تحریم را رویکرد دولت و مردم دانست و افزود: تحریم ظالمانه حق ملت نیست، ما در برابر تحریم سر تعظیم فرود نمی‌آوریم ولی برای به عقب راندن آن هم تلاش می‌کنیم.
وی همچنین به جدیت دولت در مبارزه با فساد اشاره و خاطرنشان کرد: دولت از مبارزه همه دستگاه‌ها و قوا با فساد حمایت می‌کند. ربیعی درهمین حال با بیان اینکه مبارزه با فساد باید ساختارمند و درازمدت بوده و هیجانی و یکسویه نباشد، تصریح کرد: دولت هیچ خط قرمزی در زمینه مبارزه با فساد ندارد. وی در پاسخ به سؤالی در مورد لوایح چهارگانه گفت: نظر دولت درباره این لوایح روشن است و تصویب آنها را برای آینده ایران لازم و واجب می‌داند.
سخنگوی دولت این لوایح را برای اقتصاد و زندگی بهتر مردم حائزاهمیت خواند و تأکید کرد: در صورتی که این لوایح تصویب نشود مبادلات ارزی ما حتی اگر از تحریم‌ها خارج شویم دچار مشکل خواهد شد.
70 درصد جمعیت ایران مشمول طرح
براساس اعداد و ارقام اولیه‌ای که از سوی مسئولان دولت اعلام شده است، این طرح 18 میلیون خانوار را دربرمی گیرد که با محاسبه بعد خانوار 3.2 درصدی، 57 میلیون و 600 هزار ایرانی مشمول آن خواهند شد که 70.2 درصد از جمعیت 82 میلیون نفری کشور را شامل می‌شود. بدین ترتیب تنها 24 میلیون و 400 هزار نفر از ایرانی‌ها که در سه دهک بالای درآمدی قرار دارند دراین طرح جای نمی‌گیرند.
اعتبار از کجا تأمین می‌شود
طبق آمارهای ارائه شده در سال‌جاری 1300 هزار میلیارد تومان یارانه نهان و آشکار به بخش‌های مختلف اقتصاد ایران پرداخت می‌شود که هدفمندی حتی بخشی از آن امکان آزادسازی حجم هنگفتی از منابع مالی را فراهم می‌کند. آن‌طور که مسئولان دولتی اعلام کرده‌اند، منابعی که از حذف یارانه نقدی سه دهک بالای درآمدی و سایر یارانه‌ها آزاد می‌شود، صرف حمایت از اقشار آسیب پذیر و همچنین بنگاه‌های تولیدی خواهد شد.
با حذف یارانه نقدی 24 میلیون و 500 هزار نفر که در سه دهک بالای درآمدی قرار دارند بالغ بر 7 هزار میلیارد تومان از منابعی که سالانه صرف پرداخت یارانه نقدی می‌شود، آزاد خواهد شد. علاوه براین، طبق گفته‌های سخنگوی دولت قرار است یارانه‌های پنهان انرژی نیز برای سه دهک بالای درآمدی حذف و هدفمند شود که این برنامه نیز می‌تواند چندبرابر حذف یارانه نقدی منابع صرفه‌جویی کند که مجموع این منابع براحتی می‌تواند بدون فشار بر بودجه دولت، منابع مورد نیاز طرح حمایت اجتماعی و معیشتی را تأمین کند. البته قرار است در روزهای آینده سخنگوی دولت به‌صورت دقیق جزئیات این طرح را برای مردم تشریح کند.

برش
مشمولان چگونه شناسایی می‌شوند

این طرح بزرگ قرار است با همکاری سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجرایی شود. حال علاوه بر اعتبارات مورد نیاز برای اجرای این طرح بانک‌های اطلاعاتی که بر پایه آن می‌توان به‌صورت دقیق مشمولان این طرح را شناسایی کرد از اهمیت بالایی برخوردار است. درحالی که در سال‌های قبل هیچ نوع بانک اطلاعاتی جامع و کاملی از جمعیت کشور و طبقه‌بندی آنها وجود نداشت، از اواخر سال گذشته راه‌اندازی «سامانه رفاه ایرانیان» که از ابتدای سال‌ جاری ملاک حذف یارانه نقدی سه دهک بالای جامعه قرار گرفته است به‌عنوان بانک اطلاعاتی کامل و قابل اتکا مطرح می‌شود. برهمین اساس علاوه بر اطلاعات هویتی شامل سن و جنس و مشخصات شناسنامه‌ای ایرانیان، اطلاعاتی نظیرمحل زندگی، شغل و میزان تحصیلات آنها نیز دراین سامانه وجود دارد. اما اطلاعات مهمی که مبنای شناسایی دهک‌های مختلف می‌شود نیز در این بانک جمع‌آوری شده است به طوری که دارایی‌های افراد شامل تعداد خودرو، مجموع ارزش خودرو، تعداد ملک اظهاری، مجموع ارزش ملک، تعداد سفرهای خارجی، شغل افراد و... به طور کامل در دسترس است.
همچنین اطلاعات بانکی افراد نیز بدون اینکه این اطلاعات در دسترس نهادهای دیگر قرار گیرد دسته‌بندی شده است. براین اساس، تمام مردم ایران از نظر میزان تراکنش‌های بانکی در 50 گروه از کم به زیاد دسته‌بندی می‌شوند که این گروه‌ها توسط بانک مرکزی مشخص می‌شود.

تاریخ انتشار: ۲۱ آبان، ۱۳۹۸
برچسب: