• به وبسایت رسمی شرکت توسعه عمران استودان خوش آمدید...
  • ورود
  • عضویت

اخبار و رویداد ها

news photo

این پرسپولیس از قهرمانی اش دفاع می‌کند؟

حامد جیرودی/ رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران پنجشنبه با برگزاری تنها دیدار معوقه هفته ششم پیگیری شد که طی آن پرسپولیس و ذوب‌آهن از ساعت ۱۵ در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند. تیم‌هایی که قبل از این مسابقه، اختلافات زیادی بر سر لغو این دیدار در زمان قبلی اش با هم پیدا کرده بودند و این موضوع باعث شده بود تا این بازی حساسیت بیشتری پیدا کند. یحیی گل‌محمدی سرمربی سرخپوشان پایتخت در این بازی هم تقریباً از همان ترکیب همیشگی اش استفاده کرده بود و تنها کمال کامیابی نیا به‌جای میلاد سرلک به ترکیب اصلی اضافه شده بود. در 15 دقیقه نخست این دیدار، پرسپولیس هجومی ظاهر شد و دقیقه ۱۷ پس از کرنری که روی دروازه ذوب‌آهن ارسال شد و شهاب گردان نتوانست توپ را دفع کند، توپ به امید عالیشاه رسید و او هم با یک شوت دروازه تیم اصفهانی را باز کرد تا پس از 2 سال و 15 روز برای پرسپولیس گلزنی کند. عالیشاه آخرین بار در پیروزی 3-1 سرخپوشان برابر پارس جنوبی در لیگ هجدهم موفق به گلزنی شده بود. او که در این مسابقه در پست هافبک راست بازی می‌کرد، دقیقه ۳۴، سانتر خوبی را به روی دروازه ذوب‌آهن ارسال کرد ولی مهدی عبدی از فرصت خوبی که برایش ایجاد شد درست استفاده نکرد و ضربه سر نامتعادلش به بیرون رفت. دقیقه ۳۶، پرسپولیس صاحب یک ضربه ایستگاهی شد ولی ضربه خوب احمد نوراللهی را گردان با واکنشی مناسب راهی کرنر کرد و نیمه اول با برتری قرمزها به پایان رسید. با اینکه پرسپولیس نمایش خوبی در نیمه اول داشت ولی در نیمه دوم ورق برگشت و این ذوبی‌ها بودند که هر‌چه از زمان مسابقه ‌گذشت، توپ و میدان را بیشتر در اختیار گرفتند و بازی بهتری را ارائه دادند. در ادامه یحیی تعویض‌هایی انجام داد و دقیقه ۶۰ آرمان رمضانی را به جای عبدی به میدان فرستاد و پس از آن هم دقیقه 71 سرلک را به جای کامیابی‌نیا و مهدی مهدی‌خانی را به جای عالیشاه جایگزین کرد تا بار تهاجمی تیمش را افزایش دهد ولی حضور این نفرات ثمری نداشت. دقیقه ۷۵، سیامک نعمتی با حرکتی از سمت راست توپ را روی دروازه ذوب‌آهن ارسال کرد ولی ضربه سر رمضانی هم به بیرون رفت. دقیقه 89 ارسال میلاد جهانی از جناح چپ پس از برخورد به پای نوراللهی در دو مرحله توسط حامد لک جمع شد که در این صحنه عبدالله حسینی، مدافع ذوب برخوردی با گلر پرسپولیس داشت و در ادامه سعید آقایی، با این مدافع ذوب درگیری پیدا کرد که بیژن حیدری داور مسابقه به هر دو بازیکن کارت قرمز داد تا دو تیم 10 نفره شوند اما دقیقه ۹۰ تلاش شاگردان رحمان رضایی نتیجه داد و پاس در عرض ایوان مارکوویچ از سمت راست به درون محوطه جریمه پرسپولیس را جهانی به گل تساوی تبدیل کرد. در اواخر بازی تلاش پرسپولیسی‌ها برای جبران نتیجه بی‌حاصل بود و دقیقه 91 ضربه نوراللهی را گردان دفع کرد تا بازی با تساوی 1-1 به پایان برسد. این چهارمین مساوی پرسپولیس در این فصل بود که باعث شد تا این تیم با 10 امتیاز در رده نهم جدول قرار بگیرد و ذوب آهن هم با 6 امتیاز در رده پانزدهم باقی بماند.
 خط هافبک ناآماده و مهاجمانی که گل نمی‌زنند
در فرمولی که برای رسیدن یک تیم به عنوان قهرمانی در لیگ‌ها وجود دارد، این است که یک تیم به طور متوسط در بازی‌های خانگی خود پیروز شود و در بازی‌های خارج از خانه مساوی کند. پرسپولیس به‌عنوان تیمی که در 4 دوره گذشته لیگ برتر جام را به خود اختصاص داده، تا به اینجای کار از این فرمول پیروی کرده و در بازی‌های خانگی پیروز شده و در خارج از خانه مساوی کرده بود ولی قرمزها در دیدار با حریف اصفهانی خود متوقف شدند تا اولین تساوی خانگی خود را متحمل شوند. آنها دو امتیاز را در لحظه آخر از دست دادند که دست‌کمی از باخت ندارد. این نتیجه در حالی به دست آمد که هنوز در لیگ بیستم پای مهاجمان پرسپولیس به گلزنی باز نشده و آنها نتوانسته‌اند جای خالی عیسی آل کثیر محروم را پر کنند. عبدی با اینکه در نیمه نهایی و فینال لیگ قهرمانان آسیا موفق به گلزنی شد و در 5 بازی از 6 دیدار پرسپولیس به‌عنوان مهاجم اصلی در ترکیب ثابت بوده ولی گلی نزده و موفق نبوده است. از طرفی رمضانی هم 126 دقیقه در لیگ و 101 دقیقه در آسیا بازی کرده و یک بازی هم فیکس بوده ولی حضورش اثری نداشته است و مهدی خانی تازه وارد هم تاکنون خودی نشان نداده است. البته در این بازی نبود یک هافبک بازیساز مانند بشار رسن بسیار محسوس بود ولی او به هر صورت جدا شده و یحیی باید فکری به حال جانشین او کند. در این بازی، کامیابی نیا و نوراللهی هم در اندازه‌های خود نبودند و گل محمدی باید فکری اساسی به حال ترمیم خط میانی خود کند. در این شرایط، این سؤال به وجود می‌آید که آیا پرسپولیس می‌تواند از عنوان قهرمانی خود دفاع کند؟
جایگزین آقایی و سیدجلال کیست؟
مسأله بعدی خط دفاع پرسپولیس است. با اخراج آقایی در بازی با ذوب آهن، گل محمدی باید مدافعی دیگر را جایگزین او در بازی با سپاهان کند. آیا این بازیکن، محمد انصاری است که تازه از بند مصدومیت رها شده یا وحید امیری مانند برخی بازی‌های قبل به دفاع چپ می‌رود؟ اتفاقی که در صورت بازی امیری در دفاع می‌افتد، کم شدن بیشتر زور سرخ‌ها در بخش تهاجمی است. اما نکته دیگر حضور مداوم سیدجلال حسینی در تمام بازی‌ها در ترکیب اصلی است. در این بازی عنوان شد که کاپیتان پرسپولیس به رکورد 500 بازی در لیگ برتر رسیده است ولی اگر نگاهی جامع و دقیق به آمار بازی‌های سیدجلال در سال های گذشته داشته باشید، می‌بینید که تعداد بازی‌های لیگی او در مجموع لیگ برتر به همراه ملوان، سایپا، سپاهان، پرسپولیس و نفت تهران، یک فصل لیگ دسته اول به‌همراه ملوان و یک فصل در لیگ ستارگان قطر به‌همراه الاهلی به 501 بازی رسیده و مجموع بازی‌های باشگاهی او به همراه جام‌های حذفی و لیگ قهرمانان آسیا 593 مسابقه است. حسینی در آستانه 39 سالگی است ولی با جدایی شجاع خلیل‌زاده در تمام بازی‌های پرسپولیس در لیگ برتر فیکس بازی کرده و مثل فصل قبل فرصت استراحت نداشته است. او اگرچه کاملاً آماده است ولی اگر دچار مصدومیت یا محرومیت شود، پلن B یحیی در غیاب او کیست؟ به‌نظر می‌رسد که سرمربی قرمزها باید به جوان‌های تیمش مثل سید احسان حسینی بیشتر اعتماد کند تا در نبود جلال دچار مشکل نشود.

تاریخ انتشار: ۱۳ دی، ۱۳۹۹
برچسب: