• به وبسایت رسمی شرکت توسعه عمران استودان خوش آمدید...
  • ورود
  • عضویت

اخبار و رویداد ها

news photo

درخواست کمک 5 میلیارد دلاری ایران از صندوق بین‌المللی پول

حدود 10 روز پیش بود که صندوق بین‌المللی پول از اختصاص بودجه‌ای ۵۰ میلیارد دلاری برای کمک رسانی به کشورهایی که از ویروس کرونا آسیب دیده‌اند، خبر داد. در همین رابطه گری رایس، سخنگوی صندوق به درخواست کمک ایران اشاره کرده و خبر داده است همه این درخواست‌ها را بر اســـاس سیاست‌های صندوق بررســی کــرده و در روزهـــای آینده جزئیات بیشتری در همین رابطه ارائه خواهد داد. صندوق بین‌المللی پول گفته بود که این ۵۰ میلیارد دلار را در دسترس کشورهای کم درآمد یا درآمد متوسط با نظام‌های ضعیف بهداشتی قرار می‌دهد.
نامه به دبیر کل سازمان ملل
هــمزمان بـــا درخــــواست ایران از صنـــدوق بین‌المللـــی پــول، وزیر خارجه ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل که رونوشت آن برای رؤسای ســـــازمان‌های بیـــن‌المللـــی و وزرای‌خارجه همه کشورها ارسال شد، بر ضــرورت رفع تحریم‌های یکجانبه امریکا علیه ایران برای مقابله با کرونا تأکید کرد. ظریف در این نامه تأکید کرده است که علی‌رغم توانمندی علمی و تعهد نظام سلامت ایران برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا، تحریم‌های ایالات متحده بر تجارت قانونی و  پیش شرط‌های اخیر مقامات ایالات متحده برای ممانعت از فروش دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای بشردوستانه، تلاش‌ها برای مبارزه با شیوع کووید-۱۹ در ایران را با موانع جدی مواجه کرده است. وزیر امور خارجه در بخش دیگر این نامه تأثیر تحریم‌های ثانویه بر فروش نفت و همچنین دیگر صادرات کشور توسط بخش خصوصی و در نتیجه کاهش توان دولت برای تأمین یارانه کالاهای اساسی شهروندان ایرانی و کاهش توان بخش خصوصی برای تولید و اشتغال، چندلایه بودن تحریم‌ها برای ممانعت از فروش دارو و تجهیزات پزشکی به ایران، عدم تأمین لوازم و نرم‌افزارهای ناوبری مورد استفاده شرکت‌های هواپیمایی ایران با هدف زمینگیر کردن بخش هوایی ایران و اقدامات اخیر شرکت‌های امریکایی برای مانع‌تراشی در استفاده از فناوری اطلاعــــات در جلوگیــری از شـــــیوع کووید-۱۹ را به عنوان مثال‌هایی از اقدامات امریکا برشمرده که تا حدی در بی‌عملی جامعه جهانی در مقابل اقدامات غیرقانونی دولت ایالات متحده ریشه دارد.
به گفته وزیر خارجه، ایالات متحده می‌بایست به سرعت به کارزار تروریسم اقتصادی خود علیه مردم ایران خاتمه دهد و فوراً تمامی تحریم‌هایی را که به صورت غیرقانونی علیه کشور من در تناقض آشکار با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل اعمال کرده، لغو کند.
وزیر خارجه ایران همزمان با این نامه در یک پیام توئیتری نوشت که تلاش‌های کادر درمانی در ایران «به خاطر محدودیت‌ها» با کمبودهای بسیار روبه‌رو شده است و فهرستی از نیازمندی‌های فوری ایران برای مقابله با گسترش بیشتر کرونا را نیز منتشر کرد. او با انتشار فهرستی از ضروری‌ترین نیازها نوشت: «ویروس‌ها تبعیض قائل نمی‌شوند، انسان‌ها هم نباید قائل شوند.» ده‌ها میلیون دست تجهیزات حفاظتی شخصی از جمله کلاه، ‌دستکش و ماسک‌های ان۹۵، دســـتکش یکبــار مصـــرف، دستگاه‌ هوارسانی، روپوش‌ جراحی، کیت‌های تست و دستگاه‌های قابل حمل اشعه ایکس از جمله اقلامی است که در فهرست وزیر خارجه ایران آمده است.
جدال دیپلماتیک ایران و امریکا درباره کرونا
مقام‌های ایرانی در حالی از جامعه جهانی خواسته‌اند برای کمک به لغو تحریم‌های امریکایی در بحبوحه مبارزه ایران با شیوع ویروس کرونا وارد میدان شوند که دولتمردان امریکایی همچنان ادعا می‌کنند خواهان کمک به ایران هستند. چنان که دونالد ترامـــپ، رئیـــس جمهــوری امریکا پنجشنبه گذشته در حاشیه دیدار با نخست وزیر ایرلند در کاخ سفید، مدعی شد که برخی کشورها از جمله ایران، به دلیل شیوع ویروس کرونا در وضعیت بحرانی هستند و ما بهترین پزشکان جهان را داریم و به ایران پیشنهاد کمک داده‌ایم.» او در ادامه خطاب به ایران افزوده بود که «اگر آنها بخواهند، ما خوشحال می‌شویم به آنها کمک کنیم.» این پیشنهاد کمک از سوی عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران این چنین پاسخ گرفت که «ما بهترین، کارآمدترین و شجاع‌ترین ‎کادر درمانی جهان را داریم و نیازی به پزشک امریکایی نداریم.» سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین خطاب به رئیس جمهوری امریکا نوشته است: «به جای دلسوزی ریاکارانه و فخرفروشی مشمئزکننده، ‎تروریسم اقتصادی و ‎تروریسم درمانی را متوقف کنید تا دارو و تجهیزات پزشکی به کادر درمانی و مردم ‎ایران برسد.» مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا هم پیش‌تر ادعای کمک به ایران را مطرح کرده و گفته بود که امریکا به طور رسمی به ایران پیشنهاد کمک داده و امیدوار است ایران آن را بپذیرد.
ادعای کمک مقام‌های امریکایی به ایران برای مبارزه با کرونا در حالی مطرح می‌شود که پیامدهای کمبود دارو و تجهیزات پزشکی در ایران در ماه‌های گذشته و به دنبال اعمال تحریم‌های امریکا علیه ایران بتدریج نمایان می‌شود. هر چند امریکا مدعی شده که کالاهای بشردوستانه بویژه دارو و تجهیزات پزشکی را از تحریم‌های خود استثناء کرده اما ایران به دلیل نگرانی بسیاری از بانک‌های جهانی از تحریم‌های امریکا برای تأمین دارو با مشکل روبه‌رو است. این از جمله موضوعاتی بود که در نامه وزیر خارجه ایران به دبیر کل سازمان ملل مورد اشاره قرار گرفت.
به رغم همه اینها روند فشار حداکثری امریکا بر ایران ادامه دارد. در همین چارچوب ترامپ پنجشنبه گذشـــته قانــون وضعیت اضطــرار ملی در قبال ایران را که نخستین بار در سال ۱۹۹۵ اعلام شد، به مدت یک سال دیگر تمدید کرد و از لغو هیچ تحریمی علیه ایران آن‌هم در بحبوحه بحران جهانی شیوع کرونا سخنی به میان نیاورد.
 

تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند، ۱۳۹۸
برچسب: