• به وبسایت رسمی شرکت توسعه عمران استودان خوش آمدید...
  • ورود
  • عضویت

اخبار و رویداد ها

news photo

سوگ مضاعف

گروه حوادث/  میدان آزادی کرمان آخرین میعادگاه خیل مشتاقان و دوستداران سردار دل‌ها بود. با اینکه قرار بود مراسم آخرین وداع با او ساعت 7 و 30 دقیقه آغاز شود اما بسیاری از عاشقان سپهبد شهید قاسم سلیمانی قبل از طلوع خورشید خودشان را به میعادگاه رسانده بودند تا با تشییع پیکر این شهید بزرگوار از سال‌ها مجاهدت و ایثار او قدردانی کنند.
سوز سرمای زیر صفر و شلوغی مسیر نتوانسته بود مانع حضور میلیونی شرکت‌کنندگان در این مراسم شود. حدود ساعت 11 صبح جمعیتی که حالا به سختی می‌شد آنها را شمارش کرد همراه با پیکر حاج قاسم به‌سمت گلزار شهدای کرمان به حرکت در آمدند. شور و حال عجیبی در بین شرکت‌کنندگان وجود داشت. خیابان‌ها و گذرگاه‌های فرعی با داربست‌های آهنی بسته شده بود تا جمعیت در یک مسیر واحد به حرکت ادامه دهند عده‌ای در تلاش بودند تا خودشان را به پیکر مطهر سردار برسانند. تشییع‌کنندگان به سمت مشتاقیه در حرکت بودند که ناگهان در چهارراه بهشتی معرکه‌ای بر پا شد. به یکباره صدای فریادهای چند زن و مرد توجهات را به خود جلب کرد در یک لحظه موج جمعیت همانند سدی شکسته روی هم ریخت و صد‌ها پیر و جوان زیر دست و پا گم شدند. به سبب بسته شدن کوچه‌ها و خیابان‌های فرعی اطراف راه فراری نبود . آنها که می‌توانستند به کمک کسانی آمدند که زیر دست و پا مانده بودند. بلافاصله نیروهای امدادی اورژانس و هلال و احمر و آتش‌نشانی وارد معرکه شدند.
اظهارات رئیس اورژانس کشور
پیر حسین کولیوند رئیس اورژانس کشور با اعلام خبر فوت بیش از 50 نفر و مصدوم شدن 213 نفر در این حادثه گفت: این حادثه به علت ازدحام جمعیت و تراکم افراد رخ داد. امدادرسانی بلافاصله آغاز شد اما 50 نفر جان باختند و مصدومان نیز به بیمارستان‌های شفا و شهید باهنر کرمان منتقل شده‌اند. با این حال علت دقیق وقوع این حادثه در دست بررسی است.
گزارش پزشکی قانونی استان کرمان
عباس آمیان مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمان نیز گفته است آمار  جانباختگان این حادثه بیش از50نفر است که بیشتر  آنها مرد ، نوجوان و سالمند  هستند.
براساس این گزارش افراد تشییع کننده پیکر شهید حاج قاسم سلیمانی در مسیر خروجی از میدان آزادی و ورودی به خیابان شهید بهشتی کرمان بر اثر ازدحام جمعیت آسیب دیده اند.
 اظهارات شاهدان
چند تن از شاهدان اظهار داشتند که به‌علت فشار و ازدحام جمعیت ناگهان چند نفر زیر دست و پا افتادند که همین موضوع باعث شد سایر افراد که بیشتر زن بودند تعادلشان را ازدست بدهند. از آنجا که خیابان‌های فرعی را با داربست بسته بودند مردم راه فرار نداشتند. همین موضوع باعث شد تعداد زیادی از چهارراه شریعتی تا نزدیک میدان آزادی زیر دست و پا بمانند. قیامتی برپا شده بود. آنقدر جمعیت زیاد بود که امدادگران بسختی می‌توانستند به مردم کمک کنند و آنها را از زیر دست و پا بیرون بکشند.به‌گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، بر اساس اعلام اداره کل پزشکی قانونی استان کرمان، تاکنون پیکر تعدادی از جانباختگان این مراسم به پزشکی قانونی استان منتقل و برای 40 نفر از آنان جواز دفن صادر شده است.
فوت دو کارمند دادگستری
رستگاری ، مدیر روابط عمومی دادگستری خراسان جنوبی اعلام کرد: دو نفر از کارکنان دادگستری خراسان جنوبی به نام های «محمدحسین رنجانی» و «محمدحسین عبداللهی» که به همراه تعدادی دیگر از همکاران این مجموعه برای شرکت در مراسم تشییع سردار دل‌ها، راهی کرمان شده بوند، بر اثر ازدحام جمعیت در میان تشییع کنندگان جان خود را از دست دادند.

اسامی  برخی از جان باختگان
1- سیدجلال جلالی فرزند سیدتقی (استان فارس) 2- فاضل تب فرزند عبدالحسین (شهرستان بندرعباس) 3- ابوالفضل زابلی فرزند ابراهیم (شهرستان بم) 4- جهان رنجبری فرزند عباس (شهرستان بندرعباس)

پیام تسلیت مسئولان

ë حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در پیامی ضمن تسلیت درگذشت تعدادی از هموطنان در مراسم خاکسپاری سپهبد شهید قاسم سلیمانی در کرمان گفت: اینجانب با ابراز همدردی، این مصیبت را به خانواده‌های داغدار تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند رحمان برای این جانباختگان که از شیفتگان و دلدادگان آن شهید والامقام بودند، رحمت الهی را خواستارم.
رئیس جمهوری  همچنین به معاون اول  خود  و وزیر بهداشت که در کرمان حضور دارند دستور داد، تا بلافاصله به وضعیت مصدومان و خانواده‌های بازماندگان رسیدگی نمایند. رئیس جمهوری همچنین هیأتی را مأمور رسیدگی به‌علل بروز این اتفاق کرد.
ë سخنگوی دولت حادثه جانباختن مشایعت‌ کنندگان پیکر سردار شهید سلیمانی در کرمان را به خانواده بازماندگان تسلیت گفت.
در یادداشت توئیتری علی ربیعی آمده است: حادثه تأسف برانگیز جان‌باختن جمعی از مشایعت‌کنندگان سردار شهید سلیمانی را به خانواده این عزیزان و مردم قدرشناس کرمان تسلیت می‌گویم. در همین حادثه دردناک نیز شاهد جلوه‌های سپاس ملی از سرباز وطن و انزجار از تروریسم ترامپی بودیم.

تاریخ انتشار: ۱۸ دی، ۱۳۹۸
برچسب: